
おはよう!
Mam nadzieję, że japoński to już Wasz drugi język. ;))
Teraz po porządnej dawce wiedzy teoretycznej przechodzimy do praktyki.
Zachęcamy, aby na pierwszym miejscu zająć się zalewą do ryżu.
Składniki:
- Ocet ryżowy 1l
- Cukier 680 g
- Sól 50 g
- Konbu
Przygotowanie:
- Wszystkie składniki razem zagotować, a następnie odłożyć do wystygnięcia.
Teraz przechodzimy do najważniejszego: ryżu do sushi. Jest to niepodważalnie najważniejsza i zarazem najbardziej skomplikowana część sushi. W niczym nie przypomina to szybkiego ugotowania ryżu z paczuszki.
Składniki
- Ryż 0,5 kg
- Wody 0,5 l
Przygotowanie:
- Ryż wsypać do miski (najlepiej metalowej), bądź garnka. Osobiście preferuję drugą opcję i używam go od razu do gotowania.
- Zalać zimną wodą i od razu wylać. Następnie ponownie zalać zimną wodą i przeprowadzić polerke ryżu, tzn. umieszczamy rękę w misce i szorujemy po dnie garnka (pocieramy o siebie ziarna). Czynność tą powtarzamy 3 razy.
- Potem ryż zalewamy na 20 min zimną wodą i odstawiany. Po tym czasie odlewamy wodę, przepłukujemy parę razy aż nie będzie białego koloru.
- Wlewamy małą ilość wody ok. 0,5 l, jedynie do przykrycia ryżu. Gotować 15 min pod przykryciem, po czym kolejne 10 min zostawić na wyłączonej płytce.
- UWAGA! Nie wolno odkrywać ryżu w trakcie gotowania.
- Ugotowany ryż połączyć z 2 łyżkami zalewy i dokładnie wymieszać, najlepiej w plastikowej bądź szklanej misce (unikać metalowych).
- Ostudzić do temperatury ciała, często mieszając. Zalewa oblepi ryż, dzięki czemu ocet zabije drobnoustroje.
- Następnego dnia można podgrzać ryż na parze.
Bardzo popularnym dodatkiem do sushi jest tamago yaki, jest to popularny japoński omlet, który dodajemy do środka z innymi dodatkami, bądź na zewnątrz.
Składniki:
- Jajka 30 g
- Cukier 50 g
- Sól 10 g
- Mirin 50 ml
Przygotowanie:
- Wszystkie składniki łączymy w misce. Patelnię natłuszczamy olejem i wylewamy 1/3 jajek. Kiedy masa jajeczna zetnie się od spodu, ale na górze jest wilgotna, podważamy omlet i składamy w rulon – optymalnie na 4 części. Ja złożyłam omlet na 3 części.
- Wlewamy połowę pozostałych jajek, podważamy złożony wcześniej omlet, żeby masa dostała się pod spód. Kiedy masa się zetnie, przetaczamy po niej wcześniej usmażony omlet złożony w rulon.
- Powtarzamy czynność z resztą masy. Omlet studzimy i kroimy na paski.
Przed zwijaniem warto wspomnieć, że surowa ryba do sushi koniecznie musi być mrożona, a krewetki po ugotowaniu i tak musimy zamoczyć w occie ryżowym, w celu pozbycia się drobnoustrojów.
Teraz finish! W celu zwinięcia rolki ułożyć arkusz nori na makisu (bambusowej matce). W zależnością, czy robimy homosaki, czy futomaki układamy wodorost odpowiednio dłuższym bądź krótszym brzegiem do siebie, błyszczącą stroną do dołu. Zwilżonymi w occie ryżowym dłońmi ( w celu dezynfekcji i uniknięcia przyklejania się ryżu) ułożyć ok 1 cm warstwę ryżu na nori w taki sposób, by na górnym brzegu zostawić ok. 1,5 cm wolnego miejsca. Na środku ryżu ułożyć dodatki, pamiętając, aby majonez i sos chilli nakładać na warzywa/ rybę, a nie bezpośrednio na ryż. Składników powinno być na tyle, aby dało się zwinąć, a składniki nie dotykały bezpośrednio nori. Następnie kciuka wsunąć pod makisu, palcami wskazującym i środkowym przytrzymując „wkład” rolki i zwijać, dociskając równomiernie. Lekko zwilżyć wodą miejsce, które pozostało bez ryżu (miejsce łączenia). Pokroić homosaki na 6, a futomaki na 5 części.
Podawać z sosem sojowym i wasabi, najlepiej sproszkowanym wymieszanym z wodą, ponieważ świeże wasabi po 10 min traci smak.
Smacznego!