Warsztaty Dla Licealistów

Dnia 2 czerwca na Wydziale Nauk o Żywności w Katedrze Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności SKN Biotechnologów zorganizowało pierwsze w historii warsztaty dla licealistów 🙂 Warsztaty składały się z części teoretycznej i praktycznej. Na wstępie części teoretycznej pani Prodziekan dr hab. inż. Anna Czubaszek przybliżyła uczniom II klasy biologiczno-chemicznej II Liceum Ogólnokształcącego z Wałbrzycha kierunek Biotechnologia realizowany na naszym Wydziale. Następnie przedstawione zostały między innymi:
-> „Archea – życia na krawędzi” – praca przygotowana przez Agnieszkę Szmyt
-> „Kompostowanie – definicja, fazy, zastosowanie w ochronie
środowiska” – prezentacja przygotowana przez Natalię Wysocką i Małgorzatę Wodecką
-> „Organizmy zmodyfikowane genetycznie” – prezentacja przygotowana przez Mateusza Leszkiewicza i Mateusza Kropiwnickiego
-> „Wykorzystanie odpadów przemysłu rolno-spożywczego” – praca przygotowana przez Justynę Schubert i Joannę Szymczak

Po prezentacjach uczniowie zostali oprowadzeni po laboratoriach Katedry Mikrobiologii i Biotechnologii Żywności, gdzie mieli możliwość zapoznania się z badaniami katedry. W laboratorium biochemi zostały przygotowane stanowiska eksperymentalne przy których młodzi badacze mogli poznać i samodzielnie wykonywać doświadczenia w asyście Kingi Chałupki, Ani Cielibały, Joanny Koniuszewskiej, Justyny Klepacz, Aleksandry Wilczak. Licealiści wykonali samodzielnie preparaty przyżyciowe, zajmowali się immobilizacją komórek drożdży, obserwowali rozpłynnianie galaretek przez enzymy znajdujące się w takich owocach jak ananas czy kiwi. Ponadto uczniowie wypróbowywali swoich sił w aplikacji niewielkiej ilości cieczy w dołkach żelu przygotowanego do elektroforezy za pomocą pipety automatycznej. Warsztaty były bardzo udane 😀 głównie dzięki zaangażowaniu tak wielu osób z SKN Biotechnologów i pomocy pracowników katedry.

Mamy nadzieję, że już niedługo przeprowadzimy kolejną edycję warsztatów!!!